Adalet bölümü okumak zor mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (24 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 3,17 / 5)
Loading...

Aöf Adalet bölümüne başlamayı düşünen birinin aklından geçmesi muhtemel ilk soru bu olsa gerek: Adalet bölümü zor mu? Bu soruya verilecek cevabın kişiden kişiye değişeceğini biliyorum. Yine de kendi kanaatime göre bu sorunun cevabını vermek istedim. Gelin, birlikte bakalım. Adalet bölümünden mezun olmak çok mu zor?

Açıköğretim adalet bölümü

Bu bölüme kayıt olanları iki gruba ayırmak mümkündür. İlki, adalet okuyarak iki yıllık ön lisans diplomasına sahip olmak isteyenlerdir. Bu kişilerin temel amacı özelikle KPSS ile memurluğa yerleşmek ya da avukat katipliği gibi meslekleri icra etmektir.

Bir diğer kesim ise adalet okuduktan sonra Dikey Geçiş Sınavına girerek hukuk fakültesine girmek istemektedir. Hem üniversite sınavlarıyla girilen hukuk fakültelerinin puanlarının yüksek olması hem de birçok kişinin ikinci üniversite olarak hukuk fakültesi okumak istemesi sebebiyle, bu gruba giren insan sayısı da oldukça fazladır.

Adalet bölümünde hangi dersler var?

Bunları burada tek tek saymaya gerek yok; çünkü adalet bölümünde hangi derslerin olduğunu daha önce yazmıştık. Ama temel olarak hukuk derslerinin yanı sıra iletişime ve bilgi teknolojilerine yönelik derslerin ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle hukuk dersleri öğrencileri zorlamaktadır, çünkü bu dersler hem çok ayrıntılıdır hem de birçok öğrencinin hukuk derslerine yönelik temeli çok zayıftır.

Adalet bölümü sınavları

adalet bölümü kolay mı

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi adalet bölümü 4 yarıyılda oluşmaktadır. Her yarıyılda bir vize ve bir final olur ve bütünleme sınavı yoktur. Vize sınavının % 30’u ve final sınavının %70’i alınarak dönem notu belirlenir.

Okumak değil çalışmak zor

Bir açıköğretim fakültesinde okuyorsanız, temel sorununuz zaman yönetimi olacaktır. Vize ya da final tarihlerine kısa süre kalan başlanan çalışmalar genelde yetersiz olmaktadır. Bunun nedeni ise, yaklaşan sınav tarihi nedeniyle yaşanan stres ve konuları yetiştirememe korkusudur.

Oysa hangi okul ya da ders söz konusu olursa olsun, çalışınca başarılamayacak bir iş yoktur. Birçoğumuz aynı hatayı yapıyor ve son ana kadar çalışmayı erteliyoruz. Çalışmaya karar vermek ve bir yerden başlamak başarıyı kendiliğinden getirecektir.

Adalet bölümü okuyanlardan bir kısmı yıllar boyu mezun olamamaktan yakınırken, bazılar ise 2 yılda bölümü tamamlayabilmektedir. Bunun nedeni, bir öğrencinin bir diğerinden daha zeki olması değil; muhtemelen daha sistemli çalışmasıdır.

Sistemli ve düzenli çalışma

Adalet bölümü zor bir bölüm değildir. Önemli olan iyi bir planlama yapmak ve ders çalışmaya ne zaman çalışacağını belirlemektir. Bir öğrenci için yeterli zaman iki haftayken, bir diğeri için bir ay olabilir.

O halde kendinizi tartmalı ve sınavlardan ne kadar süre önce ders çalışmaya başlayacağınızı belirlemelisiniz. Yaptığınız programa sadık kaldığınız sürece, adalet bölümü sizin için zor bir bölüm olmayacaktır.

SONUÇ

Yazının başında sorduğum sorunun cevabının kişiden kişiye değişeceğini biliyorum. Buna rağmen AÖF adalet bölümünün zor olmadığını söylemem gerekecek.

Bunun nedeni, bana göre kolay olması değil. Açıköğretim bölümlerinde yüz yüze ders alınmadığından, hazırlanan soruların sürpriz olması düşük bir ihtimaldir. Yüzbinlerce öğrencinin girdiği bir sınavda, sınavı hazırlayanların temel amacı öğrencilerin kalması değil, geçmesi olacaktır.

Her bir ders için kaynak kitapların, ünite özetlerinin, tarama testlerinin bulunduğu ve geçmiş yıllara ait soruların açıkça paylaşıldığı bir bölüme zor demek doğru olmayacaktır.

Unutmayın, zor ya da kolay ders yoktur; doğru çalışan ya da çalışmayan/yanlış çalışan öğrenci vardır. Adalet bölümü için ders çalışma tekniğini anlattığım yazıya göz atarsanız, sizin için faydalı olacağına inanıyorum.

Etiketler:
21 Comments

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir