AÖF ders geçme sistemi nedir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
Loading...

AÖF’te dersler nasıl geçilir?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde okuyan birçok öğrenci için, ders geçme sistemi oldukça karışıktır. Bunun nedeni; bir dersten geçmiş sayılmak için hem belirli bir puanın üzerinde not olmak gerekmesi hem de notunuz düşük olsa bile, genel not ortalaması ile geçmenin mümkün olmasıdır. Karışık göründüğünün farkındayım. O halde, gelin her bir seçeneği tek tek inceleyelim. Durumunuz aşağıdaki başlıklardan hangisine uyuyorsa, ona göre değerlendirebilirsiniz.

AÖF harf notları ne anlama gelir?

Önce bu hususu açıklamamız gerekir. AÖF sisteminde, aldığınız sınav puanları harflere çevrilir. Bu harf notlarının en düşüğü FF ve en yükseği ise AA olarak belirlenmiştir. Ancak hangi puan aralığının hangi harf notuna denk geldiği KESİN değildir.

Şöyle ki; öğrenci örneğin 95 puanla BA alabilirken, 75 puanla AA da alabilir. Bunun nedeni ise, öğrencinin sınavda almış olduğun puanın yanında, diğer öğrencilerin ortalama notlarının da hesaba katılmasıdır.

Aöf harf notları, düşükten yükseğe doğru şu şekilde sıralanır:

 • FF
 • DD
 • DC
 • CD
 • CC
 • CB
 • BC
 • BB
 • BA
 • AB
 • AA

İlk senaryo: Tüm notlar CC ve üzerinde

Evet, öyle bir öğrenci olsun ki; tüm notları CC ve üzerinde yani AA, AB, BA, BB, BC, CB ve CC olsun. Bu öğrenci için ekstra bir hesaplama yapmaya gerek yoktur. Öğrenci, net bir şekilde tüm derslerinden geçmiştir ve dönem itibariyle başarılı kabul edilecektir.

İkinci senaryo: Ders notu CD, DC ve DD

Bu öğrencimizin ise bir ya da birkaç dersinin harf notunun CD, DC ya da DD olduğunu varsayalım. İşler burada biraz karışacaktır. Çünkü bu notların sonucu, bir başka duruma göre değişecektir.

Böyle bir durumda şu iki olasılığa göre sonuç değişecektir:

 • Öğrencinin genel not ortalaması (GNO) 2 ve üzerinde
 • Öğrencinin genel not ortalaması (GNO) 2’nin altında

Eğer bu öğrencinin GNO’su 2 ve üzerindeyse, öğrenci CD, DC veya DD aldığı derslerden de geçmiş sayılacaktır. Ama GNO 2’nin altındaysa, bu dersler için UYARI ibaresi görünecek ve öğrencinin devam eden bir sonraki dönem sonu itibariyle GNO’sunu mutlaka 2 ve üzerine çıkarması gerekecektir.

Üçüncü senaryo: Ders notu FF, DZ ve YZ

aöf harf notları ve mezun olma

AÖF sınavlarında 30’un altında not alınması halinde, öğrenciye FF notu verilmektedir. YZ, not ortalamasına katılması uygun görülmeyen dersten 30’un altında alınan notu ve DZ ise devam zorunluluğu olan bölümlerde bu koşulu sağlayamayanlara verilen nottur.

Eğer bir dersin karşısında FF, DZ ya da YZ notu varsa; öğrencinin GNO’su ya da akademik durumu ne olursa olsun, bu ders TEKRAR alınmak zorundadır. İsterse GNO’nuz örneğin 3,80 olsun, FF aldığınız dersi tekrar etmeniz gerekecektir.

AÖF’ten mezun olmak için ne gerekir?

Anadolu Üniversite Açık Öğretim Fakültesinden mezun olabilmek için, şu şartların yerine getirilmiş olması gerekir:

 • Henüz alınmamış dersin bulunmaması
 • FF, DZ ya da YZ dersin bulunmaması
 • GNO’nun en az 2,00 olması

GNO 2’nin altında olursa ne olur?

Her hangi bir dönemin ya da akademik yılın sonunda GNO’su 2’nin altında olan öğrenciye, akademik yetersizlik uyarısı yapılmaktadır. Bu uyarının kalkması için öğrencinin, CC altındaki derslerinin istediklerini tekrar alarak veya yeni dersler alarak, GNO’sunu 2’nin üzerine çıkarması gerekir.

SONUÇ

Konunun daha iyi anlaşılması için tersten giderek konuyu özetleyelim. Buna göre; eğer notlarınız arasında FF görüyorsanız, her halde ve şartta bu dersi tekrar almanız gerekecek. Bu dersi ya da dersleri en az DD seviyesine çıkarmadan mezun olmanız mümkün değildir.

Notlarınız arasında CD, DC veya DD varsa, genel not ortalamanıza bakmanız lazım. GNO’nuz 2,00 ve  üzerindeyse bu dersleri geçmiş sayılırsınız. Ama GNO’nun 2,00’ın altındaysa, bir sonraki dönemin bitiminde GNO’nuzu 2’ye çıkarmış olmanız gerekir. Bunu yapamamışsanız, bu dersleri tekrar alabilir ve ortalamanızı yükseltmeye çalışabilirsiniz.

Notlarınız CC ve üstündeyse yapmanız gerek hiçbir şey yok demektir. Çünkü bu dersleri geçmiş kabul edilirsiniz.

Ama unutmayın ki; mezun olmak ve diploma almak için, GNO’nuzun mutlaka 2 ve üzerinde olması ve hiçbir dersinizin FF olmaması gerekecektir.

Bu nedenle tavsiyem; ortalamanız 2’nin oldukça üstündeyse CD, DC ve DD derslerinizi tekrar etmemeniz yönünde olacaktır. Ama genel not ortalamanızın tüm dönemler sonunda 2’nin altına düşme ihtimali varsa, bu derslerden kolay olanları tekrar alabilir ve ortalamanızı yükseltebilirsiniz.

Etiketler:

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir